Jakie są typy diatermii?

0 Comments

Diatermia jest leczeniem przeważnie faworyzowanym w wypadku schorzeń mięśni i stawów. Stosuje elektryczny prąd o wysokiej częstotliwości do regenerowania wytwarzania ciepła w tkankach ciała.

Ciepło może pomóc w rozmaitych procesach, w tym niesie ze sobą:

• podniesienie przepływu krwi

• osłabianie bólu

• poprawę mobilności tkanek podczas ich leczenia

Jakie są typy diatermii?

Istnieją trzy główne rodzaje diatermii: krótkofalowa, mikrofale oraz ultradźwięki.

Krótkofalowa

Krótkofalowa diatermia wykorzystuje energię elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości do wytwarzania ciepła. Może być wykorzystywana w impulsowych bądź ciągłych falach energetycznych. Jest stosowana w leczeniu bólu połączonego z obecnością kamieni nerkowych oraz zapalenia narządów miednicy mniejszej. Jest powszechnie stosowany w stanach powodujących ból i skurcze mięśni, takich jak:

• skręcenia

• zapalenie torebki stawowej

• zapalenie pochewek ścięgna

Mikrofalowa diatermia

Mikrofalowa diatermia użytkuje mikrofale do generowania ciepła w ciele. Ma okazję być stosowana do równomiernego ogrzania głębokich tkanek bez podgrzewania cery. Bowiem nie może przenikać do głębokich mięśni, najporządniej nadaje się do obszarów bliżej skóry, takich jak ramiona.

Ultradźwięk

Diatermia ultradźwiękowa użytkuje fale dźwiękowe do kuracji głębokich tkanek. Ciepło jest wytwarzane przez drgania tkanki. Dopisuje to przepływowi krwi do tego obszaru.

W jaki sposób funkcjonuje diatermia?

Diatermia używa prąd elektryczny o najwyższej częstotliwości do wytwarzania ciepła głęboko w tkance docelowej. Może dotrzeć do w rzeczywistości głębokich obszarów. Maszyna do diatermii nie daje ciepła bezpośrednio do ciała ludzkiego. W miejsce tego fale wytwarzane przez maszynę umożliwiają ciału wytwarzanie ciepła z docelowej tkanki. Diatermia jest przeważnie częścią pełnego programu terapii rehabilitacyjnej fizycznej lub też rehabilitacji. Częstotliwość oraz długość zabiegów różnią się.

Jakie są zalety diatermii?

Leczenie urazów ciepłem ma okazję podwyższyć przepływ krwi i powiększyć elastyczność tkanki łącznej. Może też wspomóc zminimalizować stan zapalny oraz słabnąć występowanie obrzęku bądź zastopowania płynów.